גמילה מקנאביס: על השיח הציבורי המזיק ועל תהליך הגמילה מקנאביס

אוג 8, 2023

השיח על לגליזציה של קנאביס לצריכה אישית הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות. הלחץ הציבורי שבעבר נתפס כמאבק שולי שהונהג על ידי אנשים שנתפסו כ"סטלנים", הגיע בשנים האחרונות למיינסטרים וכיום הוא נתמך בלחץ של אמצעי התקשורת המרכזיים (ראה ערך גיא לרר ותכניתו "הצינור"), חברי כנסת, אנשי רפואה ועוד.

כדאי גם לקרוא: השפעת הקנאביס על המוח

עוד טרם השינוי ביחס הציבורי לקנאביס, נתפס סוג זה של סם כ"סם קל", בשונה מסמים המבוססים על חומרים כימיים ונרקחים במעבדה. סיבות אלה ועוד, מאפשרות לקנאביס להיות מעין סם שנמצא מחוץ לרדאר הסכנה בשונה מסוגי סמים אחרים.

גמילה מקנאביס: מיתוסים על שימוש בקנאביס

השיח הגובר על לגליזציה אף הכניס לשיח הציבורי תפיסות חדשות וחיוביות בנוגע לקנאביס שנחשב לבעל סגולות מרפאות, מרגיעות, משכחות כאבים, לא ממכר ועוד.

מבלי להיכנס לדיון הרפואי בדבר יתרונותיו של הקנאביס בשימוש למטרות רפואיות, חשוב לציין כי בדיונים ציבוריים אלה כמעט ולא מדובר על פוטנציאל ההתמכרות לקנאביס ןהוא אף מוכחש. היחס החיובי והתדמית הידידותית של הקנאביס מטשטשים את העובדה שקנאביס הוא סם ממכר שיכול לגרום לנזק גדול למכורים אליו כמו גם לגרום לרבים להשתמש בו ללא הגבלה בלי להיות מודעים לסכנות שהשימוש בו טומן בחובו.

גמילה מקנאביס – מה כולל התהליך ומה חשוב לדעת

התמכרות לקנאביס, בדומה להתמכרויות לחומרים אחרים דורשת עבודה הן מהפן הפסיכולוגי והן מהפן הגופני. ההחלטה לעבור גמילה מקנאביס תלויה בחלון הזדמנויות קטן וביכולת, בתוך הייאוש, הכאבים, הפחד והקושי הרב, לתת צ'אנס ולהאמין ביעולת לעשות שינוי.

במרכזי הגמילה המיועדים, בין היתר, לגמילה מקנאביס, תפגשו גורמי מקצוע שונים מעולם הפסיכולוגיה והרפואה שמומחים בגמילה. במהלך תקופת הגמילה תעברו תהליך לא קל של שינוי התפיסות העמוקות שלכם. אותן תפיסות שמזינות את ההתמכרות והופכות את השימוש בקנאביס לתלות שקשה להשתחרר ממנה. זהו אינו תהליך פשוט והוא דורש אמונה והחלטה להתבונן על השינויים הקטנים שלבסוף, בתקווה, יאפשרו לבצע שינוי גדול בחיים.

לסיכום

למרות השיח הציבורי ש"מקטין" ולא מתעכב על ההשפעות השליליות של השימוש בקנאביס, התמכרות לקנאביס עשויה להיות קשה מאוד ולשבש את חייהם של המשתמשים בו באופן קבוע עד כדי התמכרות ותלות. גמילה מקנאביס היא בחירה בשינוי ההרגלים מתוך שינוי התפיסות העמוקות שמזינות את ההתמכרות. העמקה בתפיסות אלה ופעולה של "תכנות המוח מחדש" כמו גם האמונה בתהליך השינוי מאפשרים לצאת לדרך חדשה ללא התלות בקנאביס.