סובלים מהבזקי אור בעיניים? הנה מה שאתם צריכים לדעת

יול 16, 2023

אנשים רבים מתלוננים על הפרעות בראייה שלהם כדוגמת הבזקי אור פתאומיים במהלך היום או לסירוגין, נקודות שחורות המזכירות זבובים מול העין. ובכן, במרבית המקרים – ייתכן כי מדובר על תופעה הקרויה היפרדות זגוגית. בעוד כי תופעה זו אינה בהכרח אומרת כי עליכם להיכנס לפאניקה, בהחלט חשוב מאוד לקרוא מידע חשוב עליה על מנת להבין מאיפה היא נובעת ומה אפשר לעשות בנידון.

לשם כך, החלטנו להסביר לכם בכתבה זו מה שתצטרכו לדעת בנוגע לתופעת היפרדות זגוגית וכל הסובב סביב נושא זה.

מה זה בעצם היפרדות זגוגית?

היפרדות זגוגית או בשמה המלא, היפרדות הזגוגית האחורית שבעין זו תופעה שכיחה למדי כאשר מדובר על גילאים מבוגרים יותר שכן, בדרך כלל היא תתרחש אחרי גיל 65.

הזגוגית המדוברת היא בעצם מעין ג'ל שקוף, ג'ל אשר ממלא את חלל העין הממוקם מאחורי העדשה, זאת בעוד כי אותו ג'ל מחובר אל הרשתית, שתפקידה העיקרי הוא לצפות את הדפנות הפנימיות של העין. כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי גם המבנה של הג'ל משתנה שכן, הוא עלול להתכווץ ובכך בעצם נוצרים בתוכו כיסי נוזלים, כאשר הדבר גורם לכך שהג'ל מתקלף ובעצם נפרד מאותן דפנות פנימיות.

מה ניתן לעשות?

לא ניתן למנוע את היפרדות הזגוגית מאחר וכאמור, התקלפות הג'ל המובילה לכך זו בעצם תופעה טבעית למדי שמתרחשת כחלק מתהליך ההזדקנות הבלתי נמנע של האדם – ולא כתוצאה ממחלה מסוימת.

נוסף על כך, כדאי להדגיש כי במרבית המקרים, מדובר על בעיה "לא נעימה" ולא מעבר לכך, כלומר היפרדות זגוגית אינה מסכנת ואינה מביאה איתה סיבוכים נלווים. אולם, במקרים מסוימים ייתכן קרע בכלי דם שיבוא לידי ביטוי על ידי דימום בתוך חלל העין שמביא איתו גם בין היתר טשטוש מאוד מורגש בראייה – במקרים שכאלו כמובן שיש לפנות אל רופא עיניים חירום בהקדם האפשרי.

כמו כן, חשוב לציין כי במקרים בהם אתם חשים בתסמינים של היפרדות זגוגית, מומלץ בכל זאת לקבוע תור לרופא עיניים גם אם אתם סבורים שלא מדובר על סיבוך שכן, עליכם לשאול איש מקצוע מומחה לחוות דעת וכן גם לשלול סיבוכים אפשריים שלא תמיד תוכלו להבחין בהם בעצמכם.

לסיכום

במידה ואתם מרגישים תסמינים כמו הבזקים  בעיניים (הבזקי אור מהבהבים אל מול העין), נקודות שחורות המזכירות זבובים ומעין תחושת כובד בלתי מוסברת – הרי שתצטרכו לפנות בהקדם אל רופא העיניים שלכם שכן, ככל הנראה מדובר על היפרדות זגוגית ויש לשלול סיבוכים או לחילופין, לקבל מידע מקדים עליהם כדי שתוכלו לטפל בעניין בהקדם האפשרי.