בטיחות בחשמל בסביבת ילדים

מאי 10, 2023

ילדינו הם היקרים לנו ביותר ולפיכך כל צעד קטן בנוכחותם צריך להישקל בכובד ראש. במיוחד כאשר מדובר בבטיחות ובאנרגיה מסוכנת כמו חשמל. בסביבת ילדים בטיחות חשמלית מקבלת משנה תוקף ומצריכה אותנו, ההורים, לחשוב פעמיים לפני כל פעולה ולבדוק בשבע עיניים כי הסביבה הביתית בטוחה ומוגנת. בטיחות בחשמל בסביבת ילדים הינה סעיף שלם הכולל המלצות כלליות שימנעו אסונות במידה וישמרו.

למעשה, רוב תאונות הילדים נגרמות בבית או בסביבתו. תאונות אלו מתרחשות בדרך כלל בשל חוסר זהירות או אי תשומת לב לפרטים הקטנים, וכהורים אנו יודעים עד כמה קשה להיות בערנות מתמדת סביב השעון. לפעמים העייפות, חוסר הריכוז והצורך במנוחה גדולים מאיתנו וכל שאנו רוצים הוא להניח את הראש ולישון. צעדים פשוטים יכולים למנוע סכנת נפשות, ואינם מצריכים תשומת לב מתמדת אלא שומרים עלינו מפני תאונות הנגרמות בשל חוסר תשומת לב.

בטיחות בחשמל בנוכחות ילדים מתבקשת בייחוד בחדרי השינה שלהם, בהם הם מבלים שעות ארוכות. בחדר השינה יש ליצור מתחם בטיחותי ככל האפשר, ולפיכך שקעים, מכשירים חשמליים שונים, חוטים ומערכות חשמל עלולים להוות סכנה. שקעים חשמליים טוב אם יכוסו בכיסוי פלסטיק מובנה ולא יישארו חשופים. כמו כן יש להחליף שקעים בולטים לדגמים השקועים בקיר, מכיוון שאלו יטו פחות להישבר בעקבות התעסקות של ילדים עם החלקים השונים.

מנורות – מנורות לילה, מנורות צד ואחרות אין לכסות באמצעות אהילים או כיסויים אחרים בעת שהמנורה דולקת, משום שאלו עלולים להתחמם יתר על המידה ולהישרף כעבור כמה שעות של חימום יתר. יש מנורות המצוידות באהילים חסינים או ייחודיים לחדרי ילדים, המצוידים בתו תקן מתאים. יש להשתמש רק באהילים אלוף במידה וכן בוחרים לכסות את המנורה.

מזגן, תנור, מכשירי חימום וקירור אחרים – אין לכסות מכשירים חשמליים שנועדו לחימום או לקירור, משום שאלו מצוידים במנוע פנימי העלול להתחמם יתר על המידה ולגרום לשריפה. רצוי לכבות מכשירים אלו בלילה, ובמידה ואין ברירה רצוי להרחיקם ממיטות הילדים בכל מקרה.

חלקים פגומים – חלקי חשמל פגומים מהווים סכנה ממשית. שקעים, מנורות, אהילים, תנורים ומכשירים אחרים שנשברו או נסדקו, צריכים החלפה מידית. גם במקרים בהם נדמה כי מדובר בתקלה קטנה, מגע חשוף או חוטים גלויים עלולים להביא לתוצאה הרסנית במקרה של שבירה או סדק. מנורות שבורות או סדוקות וחפצים חדים מעמידים את הילד בפני סכנת פציעה, ובמידה והמכשיר מחובר לחשמל – ייתכן אסון. סילוק של מכשירי חשמל פגומים אלו יהיה בטח הן עבור הילדים והן עבור ההורים.