באילו גילאים מטופלים עוברים השתלת קרנית בעין?

מאי 24, 2022

השתלת קרנית

בלי קשר לגיל המטופלים בהכרח, הגיל שבו אדם צריך לעבור השתלת קרנית תלוי בחומרת מחלת העיניים שלו. כאשר מדברים על ניתוחי עיניים והליכים רפואיים, אלו מתבצעים עקב מחלות עיניים, פציעות ובעיות רפואיות שעשויות להופיע בגילאים שונים.

הגיל שבו אדם צריך לעבור השתלת קרנית תלוי בחומרת בעיית העיניים שלו. לדוגמה, אנשים עם תסמונת עין יבשה מתקדמת זקוקים בדרך כלל להשתלת קרנית עד שהם בשנות ה-60 לחייהם. הגיל של אנשים עם קרטוקונוס מתקדם הוא בדרך כלל בשנות ה-30 לחייהם, ככה שאלו יצטרכו לעבור השתלת קרנית בגילאים מוקדמים יחסית.

מהי השתלת קרנית בעין?

השתלת קרנית היא הליך כירורגי המחליף את קרנית העין. הקרנית היא השכבה השקופה בצורת כיפה המכסה את החלק הקדמי של העין. החלק הזה מספק תצוגה ברורה של חפצים ומגן על העין מפני פציעה. בתוך כך, הגיל שבו אדם זקוק להשתלת קרנית תלוי במצבו הרפואי.

בדרך כלל, אנשים צריכים להשתיל קרנית בעיניים כאשר הם אובחנו כחולים במחלה הנקראת קרטוקונוס, שהיא מחלת עיניים הגורמת לדילול ולעקמומיות לא סדירה של הקרנית. אם אבחנו אתכם בבעיה זו, חשוב לקבל ייעוץ רפואי כמה שיותר בהקדם.

קבוצות גילאים הזקוקות להשתלת קרנית

ישנן קבוצות גיל שונות הזקוקות להשתלת קרנית. הקבוצה הצעירה ביותר היא ילדים מתחת לגיל 5 עם לבקנות עינית מולדת. הקבוצה הבאה היא אנשים ששרדו כוויות כימיות בעיניים וזקוקים להשתלת קרנית כדי לתקן את הראייה.

הקבוצה האחרונה כוללת אנשים עם קרטוקונוס, שהיא מחלת עיניים הגורמת לבליטות לא סדירה של הקרנית ועלולה להוביל לעיוורון אם לא מטפלים בה מוקדם מספיק. ברוב המקרים הנ"ל, השתלת קרנית תהיה הכרח ולא אופציה טיפולית לבחירת המטופל.

השתלת קרנית אצל מטופלים עם לבקנות עינית

השתלת קרנית היא הליך כירורגי להחלפת הקרנית הפגועה של העין. ניתוח זה מבוצע גם בחולים עם לבקנות עיניים, הנמצאים בסיכון לאטימות של הקרנית, שעלולה להוביל לעיוורון. הסיבה העיקרית לניתוח זה היא שאנשים עם לבקנות עיניים אינם מסוגלים לייצר מספיק מלנין, פיגמנט שנותן צבע לעור ולשיער. ולכן עיניהם חסרות צבע. מצב זה יכול להוביל לליקוי ראייה חמור ולעיוורון.

אחד האתגרים בחולים עם לבקנות עיניים הוא שחסר להם פיגמנט בקשתית ובסקלרה של עיניהם. היעדר פיגמנט זה מקשה על המנתחים למצוא רקמה תורמת מתאימה. ככלל, ניתוחים אלו לרוב יהיו מורכבים יותר, אם כי לא בלתי אפשריים.