בלפריטיס – אולי יש לך?

ספט 17, 2023

בלפריטיס – אולי יש לך?

בלפריטיס היא דלקת בשפת העפעף או בריסי העין. היא נחשבת למחלה די שכיחה מבין מחלות העיניים, אך מאתגרת לזיהוי ובשל כך גם קשה לטפל בה.

מה התסמינים של בלפריטיס?

אי נוחות בעיניים ותחושה של דביקות, תחושת גירוד בעפעפיים, קשקשים על פני הריסים, צריבה בעין ותחושה שיש בעין גוף זר, פגיעה קלה בחדות הראייה, רגישות לאור, אדמומיות בעיניים, שפת העפעף אדומה ועבה ובלוטות חלב סתומות או מלאות בחומר שדומה לשעווה.

האם בלפריטיס זו מחלה מסוכנת?

כדי לטפל בבלפריטיס, ראשית יש לאבחן נכון את מחלת העיניים; בלפריטיס מתמשך עלול לגרום לדלקות עיניים חוזרות ולעיניים יבשות.  בלפריטיס מפותח עלול לגרום לפגיעה בקרנית התחתונה – תופעה שמלווה בכלי דם לא תקינים בקרנית ואף להידקקות של הקרנית עד לכדי ניקוב הקרנית במצב קיצוני של המחלה.

מדוע מופיעה מחלת בלפריטיס?

קשה לסמן סיבה מרכזית אחת שגורמת למחלה להתפשט. לעיתים הופעת בלפריטיס- דלקת בשפת העפעף קשורה למחלת עור סביב העין או לשימוש בטיפות עיניים שגרמו לגירוי. מנח לא תקין של העפעף עשוי גם כן לגרום לדלקת.

 

הטיפול המומלץ לבלפריטיס

הטיפול המרכזי בבלפריטיס (דלקת בשפת העפעף) דורש ניקוי יומיומי של שפת העפעפיים עם מגבוני עפעפיים הנמכרים בבתי המרקחת, ללא צורך במרשם רופא. הניקוי במגבון מקל על הגירוי בעין ובסביבתה, והוכח כמסייע לסובלים מהמחלה.

בנוסף לכך, גם עיסוי עדין של שפת העפעף עם קומפרסים חמים מאפשר להמיס ולנקות את ההפרשות מהעין ולנקז את הבלוטות הסתומות.

תחליפי דמעות עוזרים בשמירה על בריאות העין ובמקרים של בלפריטיס (דלקת בשפת העפעף) עשויים לסייע גם בניקוי העין ובהפחתת הגירוי, אם כי אין עדויות מחקריות חד-משמעיות לכך שתחליפי הדמעות מטפלים בדלקת.

על אף שבלפריטיס איננה מחלה זיהומית והיא אינה מדבקת, יתכן שהטיפול במחלה יכלול שימוש אנטיביוטיקה, כיוון עשויה לגרום לצמיחת יתר של חיידקים בסביבת העין.

במקרים שבהם בלוטות השומן בשפת העפעף סתומות ומודלקות, הטיפול יעשה בעזרת ניקוי עמוק של בלוטת השומן על ידי מברשת סיבובית מיוחדת או סחיטה של תוכן הבלוטות בפינצטה ייעודית לכך. טיפולים אלו יעשו בידי רופא בלבד.

סיכום:

דלקת שפת העפעף – בלפריטיס היא מחלה נפוצה שתסמיניה דומים לתסמינים של מחלות עיניים אחרות ועל כן קשה לאבחון. אם את סובלת מאחד התסמינים של המחלה, גשי לרופא על מנת שיוכל לאבחן נכון את המחלה ולהציע לך את הטיפול המתאים ביותר. למידע נוסף אודות בלפריטיס וטיפול בעיניים יבשות גלשו לאתר המרכז לטיפול בעיניים יבשות הרצליה.